معرفی و اهمیت استفاده از تجهیزات محافظت از گوش

طبق CDC ، “کاهش شنوایی سومین بیماری شایع جسمی مزمن در بزرگسالان پس از فشار خون و آرتروز است.” برای کارگران در صنعت راه آهن ، تولید ، حمل و نقل و ساخت و ساز ، سر و صدا اغلب فقط بخشی از کار در نظر گرفته می شود. با گزارش OSHA “تخمین سالانه 242 میلیون نفر جبران خسارت برای از دست دادن شنوایی کارگران” ، سایتهای کاری نمی توانند از خسارات ناشی از قرار گرفتن در معرض سر و صدا طولانی مدت چشم پوشی کنند.همچنین انتخاب تجهیزات محافظت از گوش مناسب نیاز به اطلاعات در خصوص نوع فعالیت و نوع استفاده دارد.

در حال حاضر ، OSHA “کارفرمایان را ملزم می کند تا سطح قرار گرفتن در معرض سر و صدا را به گونه ای کنترل کنند که به طور دقیق کارکنان میتوانند در معرض سر و صدا تا 85 دسی بل به مدت 8 ساعت باشند” . گرچه ممکن است هر محل کار مشخصی با تهیه تجهیزات حفاظت شنوایی و الزام به پوشیدن تجهیزات سعی در سازگاری داشته باشد ، اما نظارت بر همه کارمندان در یک محل کار در طول شیفت کاری غیرممکن است. برای اطمینان از انطباق کارمندان ، OSHA توصیه می کند یک برنامه حفاظت از شنوایی (HCP) مختص کارمندان و محل کار خود تهیه کنید.

هدف یک برنامه حفاظت از شنوایی

یک برنامه حفاظت از شنوایی فقط تجهیز کارگران به تجهیزات حفاظت شنوایی مناسب نیست. یک برنامه موثر باید از خطر کاهش شنوایی شغلی جلوگیری کند ، شنوایی را حفظ و محافظت کند و دانش و محافظت شنوایی لازم را برای محافظت از خود در اختیار کارگران قرار دهد. برای موفقیت در برنامه ، هم کارمندان و هم مدیران ارشد باید متعهد به اجرای آن شوند. مطالعات نشان داده است که برنامه های موفق نه تنها تعداد حوادث کارگری را کاهش می دهند ، بلکه قدرت تقویت روحیه و سطح بهره وری کارمندان را دارند.

یک برنامه حفاظت از شنوایی شامل چه مواردی است؟

برای انطباق با برنامه حفاظت از شنوایی باید سطح سر و صدای محیط کار را اندازه گیری کند. امتحانات شنوایی سالانه ، محافظت از شنوایی و آموزش کارمندان را بصورت رایگان ارائه دهید. همچنین هر برنامه باید سالانه از نظر اثربخشی بررسی شود. هنگام تنظیم برنامه محافظت از شنوایی برای محل کار خود ، مهم است که این هفت عنصر را در بر بگیرید:

 • نظارت بر صدا
 • سیاست های اداری و اجرای قانون
 • ارزیابی شنوایی سنجی
 • ارائه تجهیزات محافظت شنوایی
 • آموزش کارمندان
 • ثبت / پیگیری
 • ارزیابی برنامه

نظارت بر سر و صدا: قبل از اینکه بتوانید انواع مناسب تجهیزات ایمنی را برای محافظت از شنوایی کارگران انتخاب کنید ، باید کاملاً تمام خطرات کارکنان خود را در طی یک روز عادی درک کنید. بهترین راه برای انجام این کار اندازه گیری انواع صدا در هر محل کار و سپس ضبط رتبه های دسی بل است. این آزمایش را می توان با استفاده از ابزارهایی مانند صوت سنج sound level meter یا دوزیمتر صدا noise docimeter انجام داد.

خط مشی های اجرایی و اجرای قانون: براساس رتبه های ثبت شده بر حسب دسی بل در محل کار شما ، مدیریت باید سیاست هایی را ایجاد کند و اجرا کند که مشخصاً نوع محافظت شنوایی در هر منطقه مورد نیاز است. این مرحله همچنین فرصت خوبی برای ارزیابی مناطق در معرض سر و صدا و از بین بردن خطر در صورت امکان است.

ارزیابی شنوایی سنجی: بهترین روش برای ارزیابی اثربخشی HCP محل کار شما انجام آزمایش شنوایی منظم است. کارکنان باید هر دو سال یک بار شنوایی خود را توسط شنوایی شناس آزمایش کنند. این به شما کمک می کند پایه شنوایی هر کارمند را تعیین کنید ، به شما این امکان را می دهد که در کل مدت استخدام خود با آن خط اندازه گیری کنید.

ارائه تجهیزات محافظت شنوایی: هنگام انتخاب تجهیزات محافظت از گوش برای محل کار ، ارائه گزینه هایی که حفاظت کافی را ارائه می دهند و راحت و مناسب نصب می شوند ، مهم است. سازگاری با سایر تجهیزات ایمنی فردی PPE و توانایی ارتباط کارگران نیز باید در نظر گرفته شود. متداول ترین انواع محافظ شنوایی شامل گوشگیر یا earplug ، ایرماف یا earmuffs و باند گوش  earband است.

آموزش کارمندان: OSHA نیاز به آموزش دارد که حداقل سالانه انجام شود. این نه تنها باعث ایجاد تعامل و خرید از کارمندان شما می شود ، بلکه همچنین تضمین می کند که همه کارمندان درک به روز از اهمیت محافظت شنوایی و روش صحیح استفاده از تجهیزات ایمنی خود دارند.

نگهداری و پیگیری سوابق: کارفرمایان باید سوابق اندازه گیری میزان مواجهه با سر و صدا را به مدت دو سال نگهداری کنند و باید سوابق تست شنوایی سنجی را برای هر کارمند در کل مدت استخدام خود نگه دارند. “سوابق آزمون شنوایی سنجی باید شامل نام و طبقه بندی شغل کارمند ، تاریخ ، نام آزمونگر ، تاریخ آخرین کالیبراسیون صوتی یا جامع ، اندازه گیری سطح فشار صدای پس زمینه در اتاق های آزمایش شنوایی سنجی ، و آخرین اندازه گیری قرار گرفتن در معرض سر و صدا کارمند باشد”

مقایسه گوشگیر و ایرماف و مزایا و معایب هرکدام

فواید ایرماف

 • یکی از اصلی ترین مزایای ایرماف این است که به راحتی قابل تنظیم هستند. آنها نیازی به آماده سازی خاص ندارند و به راحتی می توان آنها را بالای سر قرار داد. این امر آنها را برای استفاده های متناوب و به ویژه برای کار در کارهای ساختمانی و محوطه سازی مناسب می کند.
 • از آنجا که قابل تنظیم بودن آنها راحت است ، ایرماف با گوش سازگاری قابل اطمینان را ایجاد می کنند. این بدان معناست که شما می توانید مطمئن شوید که آنها انتخاب خوبی برای محافظت از گوش شما است. این موضوع در جایی بیشتر به چشم می آید که کارگران ممکن است نتوانند همیشه به طور صحیح گوش گیر را نصب کنند.
 • در آب و هوای خنک تر ، ایرماف اغلب برای کارگران برای محافظت از شنوایی برای مدت طولانی راحت تر است. با این حال در آب و هوای گرمتر ، ممکن است دریچه های گوش راحت تر باشند ، زیرا صدا های گوش ممکن است گرم و مرطوب باشد.

معایب ایرماف

 • ایرماف بسیار راحت قابل نصب هستند ، اما به طور معمول محافظت کمتری نسبت به گوش گیرها دارند. دلیل آن این است که آنها فقط به جای اینکه مستقیماً در مجرای گوش قرار بگیرند ، بیش از گوش قرار می گیرند. نحوه پوشاندن گوش توسط ایرماف نیز می تواند در محیط های گرم مشکل ایجاد کند ، زیرا گرما زیاد میشود و باعث ناراحتی کاربر می شود.
 • مسئله دیگر در مورد ایرماف این است که در صورت استفاده با انواع دیگر تجهیزات ایمنی فردی PPE ، به خصوص عینک ایمنی ، ممکن است برخی از قابلیت های محافظت خود را از دست بدهند.

فواید گوش گیر

 • مزیت اصلی گوش گیر سطح محافظتی است که آنها ایجاد می کنند. از آنجا که مستقیماً داخل مجرای گوش قرار می گیرند ، محافظ گوش از محافظت بیشتری نسبت به صدا خفه کن برخوردار است. این بدان معنی است که گوش گیر در مواقعی که به بالاترین سطح محافظت نیاز دارید ، برای مثال در محل کارهای بسیار بلند مانند کارخانه ها ، فرودگاه ها و ریخته گری ها مناسب هستند.
 • گوش گیرها نیز بسیار سبک هستند و حمل آنها آسان است. از آنجا که کوچک هستند ، می توانند در موارد خاص طراحی شده حمل شوند که به راحتی در جیب قرار می گیرند. با این وجود حمل و محافظت از ایرماف دشوارتر است و باعث می شود این کار برای کارگران دست و پا گیر باشد.
 • اگر شما نیاز به پوشیدن انواع دیگر PPE دارید ، احتمالاً گوش گیر ها بهترین انتخاب هستند. از آنجا که گوش گیر به راحتی در مجرای گوش قرار می گیرند ، پوشیدن آنها با انواع دیگر PPE آسان است. این باعث می شود برای هر کسی که باید از کلاه ایمنی و عینک ایمنی استفاده کند گزینه مناسبی است.

معایب گوش گیر

 • یک مشکل گوش گیر این است که به سختی قابل نصب هستند. آنها برای اطمینان از محافظت کامل به نصب صحیح مجرای گوش متکی هستند و تضمین این امر دشوار است. با این حال ، اگر کارمندان در مورد چگونگی نصب صحیح گوش گیرها آموزش دیده باشند می توانند به طور مداوم محافظت ذکر شده خود را ارائه دهند.
 • یکی دیگر از مشکلات گوش گیرها این است که پوشیدن آنها برای افراد مبتلا به عفونت گوش اغلب دشوار یا غیرممکن است. در این حالت ، گوش گیر ممکن است گزینه خوبی نباشند ، زیرا احتمال ناراحتی آنها وجود دارد.

هر نوع محافظ شنوایی را که انتخاب کنید ، مهمترین عامل میزان کاهش صدا ارائه شده است. حفاظت از شنوایی دارای درجه “dB” است – این نشان می دهد که میزان سر و صدا کاهش می یابد. مهم است که دقیقاً بفهمید برای محافظت از صدا برای محل کار خود چقدر لازم است. هنگامی که نوع محافظت مورد نیاز خود را شناختید ، می توانید طیف گسترده ای از ایرماف و گوشگیر را مرور کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =