تجهیزات ایمنی رایج چشم یعنی عینک ایمنی و گاگل چیست؟

امروزه آسیب های چشمی در محیط های کار بسیار معمول هستند. متخصصان ایمنی و چشم پزشکان بر این باورند که می توان 90 درصد از این آسیب ها را جلوگیری کرد.

استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب می تواند سالانه از هزاران مورد  آسیب های چشمی جلوگیری کند. آسیب های معمول چشمی در محیط کار شامل ورود اشیا خارجی و مواد شیمیایی به چشم و بریدگی و خراشیدگی قرنیه چشمان می شود. از دیگر عوامل آسیب رسان به چشم در محیط کار شامل پاشیدن گریس، نفت و سوختگی با بخار و تابش اشعه فرابنفش و مادون قرمز و پرتاب شدن خرده چوب و براده های فلزی می باشد. یکی از اصلی ترین موارد حفظ ایمنی چشم در مقابل خطرات محیط استفاده از عینک ایمنی و گاگل می باشد.

رعایت ایمنی چشم و استفاده از عینک ایمنی یکی از موارد ضروری در هنگام کار است.

چه سازمان هایی استاندارد های حفاظتی را ایجاد می کنند؟

دو دلیل برای آسیب دیدن چشم در حین کار وجود دارد:

 1. نداشتن تجهیزات ایمنی و محافظت از چشم
 2. استفاده از تجهیزات ایمنی اشتباه در هنگام کار

در یک تحقیق توسط اداره آمار کاری در ایالات متحده مشخص شد که سه نفر از هر پنج نفر کارگری که دچار آسیب های چشمی شده اند به دلیل عدم استفاده از تجهیزات ایمنی دچار این مشکل شده اند.

چه شغل هایی به عنوان شغل های پر خطر برای چشم دسته بندی می شوند؟

 • کار ساختمانی و ساخت و ساز
 • کار صنعتی و تولیدی ها
 • معدن
 • نجاری و ام دی اف سازی
 • تعمیرات خودرو و مکانیکی
 • کار با برق و برقکاری
 • لوله کشی
 • جوشکاری
 • مشاغل دسته نگهداری ، تعمیر و سرویس کاری

چه نوع وسیله محافظتی چشمی را در هنگام چه نوع کاری به چشم داشته باشیم ؟

 • در صورتی که شما در محیط های کاری با خطرت پرتاب ذرات، اشیا و پر از خاک هستید شما می بایست حداقل از عینک های ایمنی بغل توری دار یا دارای دیواره محافظتی کناره ای (شیلد کنار عینک) باشد.
 • در صورتی که شما با مواد شیمیایی کار می کنید می بایست از گاگل ( عینک هایی که تمامی چشم را تا روی صورت می پوشاند و چیزی نمی تواند وارد فضای آن شود مانند عینک شنا) استفاده کنید.
 • در صورتی که شما در معرض تشعشعات کار می کنید (جوشکاری ، کار با لیزر یا فیبر نوری) می بایست از عینک ایمنی خاص با درصد مناسب تیرگی و محافظت ، گاگل، شیلد صورت، یا کلاه ایمنی مخصوص این کار استفاده کنید.

یکی از خطرناک ترین تهدیدات برای چشم اجسام پرتابی هستند. که با عینک ایمنی تا حد زیادی در برابر آن محافظت حاصل می شود.

به علاوه شما می بایست اقداماتی در جهت ایمن سازی محیط نیز انجام دهید که شامل :

 • انجام بررسی و ارزیابی خطرات چشمی در محیط کار
 • کاهش و از بین بردن خطرات در نقاطی که امکان دارد
 • فراهم کردن وسایل ایمنی و محافظتی چشم و نظارت بر پوشیدن آن ها

چگونه از چشمان خود در محیط کار محافظت کنیم؟

 1. اطلاع داشتن از خطراتی که چشمان ما را در محیط کار تهدید می کند
 2. از بین بردن خطرات قبل از شروع به کار بوسیله استفاده از محافظ ها و گارد های ماشین آلات، صفحات محافظ شفاف و شیشه ای در محل کار، استفاده از پنل های کنترل مهندسی
 3. از وسایل ایمنی چشم کامل استفاده کنید.
 4. عینک ایمنی، گاگل و در کل تجهیزات ایمنی چشمی خود را در وضعیت مناسب نگه دارید و در صورت آسیب دیدنشان آن ها را تعویض کنید.

پنل های شیشه ای و صفحات محافظ شیشه ای در ایمنی محل کار بسیار موثر هستند

کمی اختصاصی تر در مورد تجهیزات ایمنی چشم بدانیم

 • عینک ایمنی طبی و عینک ایمنی غیر طبی – اگرچه ممکن است که عینک ایمنی ظاهری شبیه به عینک های معمولی داشته باشد، با این حال آن ها را به منظور ایجاد ایمنی بیشتر طراحی کرده اند. این عینک های ایمنی دارای لنز ها و فریم هایی بسیار محکم تر از عینک های معمولی می باشند.

 عینک ایمنی می بایست دارای استاندارد های سازمان ملی استاندارد آمریکا (ANSI) یا سازمان استاندارد ایران باشند. در صورت مشاهده علامت Z87  به روی لنز یا فریم عینک می توان دریافت که این وسیله یک عینک ایمنی می باشد.
همانطور که گفته شد عینک ایمنی در شرایط معمول کار از چشمان ما در برابر ذرات خاک، تکه های اشیا، یا اجسام پرتابی محافظت می کند . همچنین این عینک ها می توانند دارای دیواره های کناره ای یا ساید شیلد (side shield) باشند تا دارای لنز دورتا دور چشم (wraparound-style safety glasses) باشد.
جنس این وسیله ایمنی از شیشه، پلاستیک، پلی کربنات و تریوکس (Trivex) می باشد. هر کدام از این نوع عینک ها می بایست حداقل شرایط لازم تعریف شده توسط ANSI را داشته باشد. عینک ایمنی پلی کربناتی بالاترین سطح از حفاظت در برابر ضربات را ارائه می دهند.

 • گاگل – دیواره ایجاد شده توسط گاگل، از چشم ها در برابر پاشیدن مواد شیمیایی و حدقه چشم را در مقابل میکروب های منتقل شونده از راه خون محافظت می کند.

گاگل نیز ایمنی مشابهی با ایمنی ایجاد شده توسط عینک ایمنی ایجاد می کند. گاگل ایمنی در برابر ضربات ایمنی بسیار بالایی دارد. همچنین گاگل دور تا دور چشم ها را یک حصار ایمنی می سازد و چشم را از تهدیدات تمام زوایا مصون می سازد.

گاگل ها را می توان به روی عینک های طبی و یا لنز های تماسی به چشم زد و هیچ مزاحمتی از این لحاظ برای فرد استفاده کننده نخواهد داشت.

گاگل ایمنی به نحوی طراحی شده است که زیر آن عینک طبی را بتوان استفاده کرد

 • شیلد های صورت و کلاه ایمنی – شیلد هایی فول فیس (پوشاننده کل صورت) به منظور حفاظت کارگران از در برابر مواد شیمیایی، گرما، یا میکروب های بیماری زای منتقل شونده از راه خون استفاده می شوند.

کلاه های ایمنی برای کار جوشکاری یا کار با مواد مذاب استفاده می شوند. باید توجه داشت که نمی توان از شیلد صورت و کلاه ایمنی به عنوان تنها تجهیزات ایمنی برای حفاظت چشم ها استفاده کرد. استفاده از عینک ایمنی و گاگل در زیر شیلد صورت می تواند حتی در زمان برداشتن شیلد نیز موجب محافظت شود.

 • حفاظت ویژه چشم– برخی از انواع وسایل حفاظتی مانند کلاه ایمنی یا گاگل هستند که دارای فیلتر هایی خاص هستند که از چشم ها در برابر اشعه های ایجاد شده در کار با لیزر و جوشکاری محافظت می کنند.

گاگل ایمنی مخصوص لیزر از چشمان شما در مقابل نور لیزر محافظت میکند.

می بایست دقت داشت که عینک های ایمنی تنها زمانی ایمنی مناسبی بوجود می آورند که به شکل مناسبی به روی چشمان قرار گرفته و فیت شوند. همچنین این وسایل ایمنی باید به خوبی نگهداری شوند و خط و خش و کثیف بودن عینک می تواند موجب کاهش دید شده و در نهایت ممکن است منجر به حادثه شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 19 =