کارکنان حفظ و نگهداری وهمچنین مسئولان امورنظافتی، گاهی اوقات برای تمیزکاری و پاکیزه نگه داشتن محیط کار از نظر بهداشتی، به طور مرتب از مواد شوینده شیمیایی استفاده می کنند که استفاده از چنین موادی می تواند برای سلامتی افراد بسیار زیانبار و خطرناک باشد.

در بیشتر موارد این مواد موجب عطسه، خس خس، سرخی و خارش چشم و پوست و همچنین سوزش چشم و پوست، تنگی نفس و گلو درد، سردرد، سرگیچه، خون ریزی بینی و حتی آسم می شود.

کارفرماییان با دادن آموزش های صحیح و درست می توانند به کارکنانشان کمک کنند که ازخود در هنگام استفاده از مواد شیمیایی مراقبت و محافظ کنند.

ادراه ی ایمنی و سلامت شغلی (OSHA) پیشنهاد می کند کارگرانی که از مواد شوینده ی شیمیایی استفاده میکنند، به نکات زیر توجه کنند:

  • پیش از استفاده از هرگونه ماده ی شوینده ای، برگ حاوی اطلاعات ایمنی آن (MSDS) را مطالعه کنید. سعی کنید که از خطرات این مواد و همچنین توصیه های ایمنی احتیاطی استفاده از این مواد را به خوبی بدانید.
  • از ترکیب مواد داری آمونیاک و سفید کننده خودداری کنید. ترکیب این مواد می تواند گازهای بسیار سمی تولید کنند که در هنگام تنفس کارکنان به آنها صدمه و آسیب برساند.
  • به خاطر داشته باشید که کدام یک از مواد شوینده پیش از استفاده نیاز به رقیق شدن دارند و این که شیوه ی رقیق کردن آنها به چه شکلی می باشد.
  • برای هر ماده ی شیمیایی از منابع و تجهیزات ایمنی مناسب استفاده کنید. در زمان استفاده و بکارگیری بعضی از مواد شیمیایی خاص باید از دستکش، لباس، و عینک محافظ استفاده کرد.
  • مطمئن شوید که ظروف حاوی مواد شیمیای به درستی پرچسب زده شده اند. این برچسب ها شامل اطلاعاتی از قبیل نوع محتوای ظرف، خطرات ماده ی شوینده و اطلاعات و دستورات ایمنی می باشد.
  • برای جلوگیری از افزایش غلظت بخار مواد شوینده معلق در هوا می توان از سیستم تهویه ی هوا استفاده کرد.
  • پس از استفاده از ماده شیمیایی و قبل خوردن، نوشیدن و سیگار کشیدن، دست ها را به خوبی شستشو دهید.

از طرفی کارفرمایان با تهیه وجایگزین کردن تجهیزات و وسایلی چون کف شوی مایکروفایبر، گردگیر، پادری، جاروبرقی با قدرت تصفیه و پالایش بالا، کف شو ی برقی و یا دستی می توانند ضرورت استفاده از مواد شیمیایی را کاهش دهند.

بیشتر کار فرمایان با استفاده و انتخاب محصولات شوینده ی پاک و غیرسمی سازگار با محیط زیست، از کارکنان خود در برابر مواد شیمیایی مراقبت و مواظبت می کنند.

مواد شوینده ی سبز یا همان سازگار با محیط زیست

به آن دسته از موادی گفته می شود که استفاده از آنها برای محیط زیست کم خطر می باشد و به همین دلیل این مواد توسط سازمان های کاملاً مستقل برای استفاده توسط کارگران و کارکنان مورد تایید قرار گرفته اند. از طرفی نیز باید توجه داشت که پیش از استفاده از این مواد، محتوای روی برچسب  و برگ حاوی اطلاعات ایمنی این مواد به بحث گذاشته شود.


مدارس، بیمارستان ها، مراکز درمانی و نگهداری از بیماران، مکان های ارائه سرویس های غذا، کارخانه ها، دفاتر شرکت ها که از مواد شوینده ی شیمیایی استفاده می کنند، مکان های هستندکه جهت استفاده از مواد شوینده می بایست دقت بیشتری داشته باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − هجده =