چرا زانو بند ایمنی را باید استفاده کرد؟

برخی از شغل ها به شدت فیزیکی هستند و ریسک های بالایی برای سلامتی بدن دارند. به عنوان مثال اگر شما در هنگام کار کردن به مدت طولانی روی زانو های خود تکیه کنید ممکن است به آن ها آسیب برسانید. از جمله ی این کار ها می توان به لوله کشی، نجاری و سایر کار های فیزیکی مانند مکانیکی و… اشاره کرد. پس می بایست نسبت به سلامت زانو ها آگاهی لازم را داشت چرا که در صورتی که نیاز به جراحی زانو ها باشد، هزینه و زمان زیادی را از شما خواهد گرفت.

زانو بند ایمنی در نیروهای نظامی هم به عنوان بخشی از تجهیزات استفاده می شود

خوشبختانه می توان با استفاده از زانو بند ایمنی از این آسیب ها جلوگیری کرد. البته باید توجه داشت که مشاغل و کار های زیادی نیاز به استفاده از زانو بند ایمنی دارند که ما اصلا به آن توجه نمی کنیم. از جمله آن کار ها می توان به ورزش های خاصی نظیر پینت بال و هاکی و اسکیت و… اشاره کرد. همچنین استفاده از زانو بند ایمنی را می توان برای جلوگیری از آسیب دیدگی نظامیان در طول عملیات های جنگی متصور بود. کما اینکه امروزه نیرو های ویژه و عادی ارتش های جهان در حال استفاده از این تجهیزات ایمنی هستند.

طبق آمار ها 60 درصد از آسیب دیدگی زانو ناشی از فرسودگی و پارگی مفاصل زانو می باشد. یکی از بهترین و موثرترین راه ها برای جلوگیری از این گونه آسیب ها استفاده از زانوبند ایمنی یا پد های زانو می باشد.

از جمله مزایای زانو بند های ایمنی موارد زیر می باشد:

1- حفاظت: همان طور که کشکک زانو از مفصل زانو حفاظت می کند، خود آن در معرض شکستگی و آسیب می باشد. یک زانو بند خوب می تواند ضربه های وارده به زانو را به حداقل برساند و از شکستگی کشکک زانو جلوگیری کند. همچنین زانو بند از فرو رفتن اشیا تیز مانند میخ ها به زانو جلوگیری می کند. فرو رفتن میخ به زانو یکی از شایع ترین عوامل آسیب رسان به زانو در کار هایی نظیر نجاری است. برخی از محافظ های زانو (زانو بند ایمنی) باعث کاهش شوک ناشی از ضربه به زانو ها می شوند. باید توجه داشت که ضربات وارده به زانو آسیب های شدیدی را به مفاصل زانو وارد می کند. این ضربات ممکن است برخورد اشیا به طور مستقیم با پا یا بر اثر پریدن به روی زمین سخت یا دویدن در زمین های سفت به زانو منتقل شود که در دراز مدت آسیب های جدی به زانو وارد می کند.

2- مقرون به صرفه بودن: با توجه به اینکه زانو بند ایمنی از آسیب های پا جلوگیری می کند و شما را از درمان های زانو بی نیاز می نمایند، اما خود هزینه های بسیار زیادی را به افراد متحمل می کند. همچنین اگر از انواعی که به روی شلوار پوشیده می شود استفاده کنید از پاره شدن شلوار ها جلوگیری می کند.

برخی از انواع زانو بند ایمنی برای کار به روی شلوار پوشیده می شوند

3- ایمنی و اطمینان در کار: هنگامی که شما از محافظ های زانوی ایمنی یا زانو بند ایمنی استفاده می کنید لازم نیست که نگران آسیب دیدن زانوهای خود بر اثر تکیه به آن و گذاشتن زانو به روی زمین سفت در فواصل زمانی طولانی باشید. همچنین زانو بند ها به دلیل گرم نگه داشتن زانو در مکان های سرد باعث بهبود آسیب های قبلی آن و حفظ کارایی زانو می شود.

4- زانو بند ایمنی چند کاره می باشد: زانو بند های ایمنی و زانو بند های طبی تنها در مورد کار استفاده نمی شوند و انواع متنوعی از آن را می توان برای ورزش هایی نظیر فوتبال و بسکتبال که فشار زیادی به زانو می آورند استفاده کرد.

5- از دیگر فواید زانو بند ایمنی می توان به جلوگیری از ایجاد آرتروز مفصل زانو اشاره کرد. همچنین باید توجه داشت که انواع مختلفی از زانو بند ها برای انواع متفاوتی از فعالیت ها تولید شده اند. به عنوان مثال برای ورزشکاران زانو بند های طبی، برای افرادی که کارهای سخت دارند، زانو بند های طبی همراه با محافظ کشکک زانو و برای افراد نظامی زانو بند هایی با محافظ کشکک از جنس کولار که ماده ی به کار رفته در جلیقه های ضد گلوله می باشد استفاده می شود.

آرتروز چگونه ایجاد می شود؟

آرتروز یک بیماری مفصلی می باشد که در آن غضروف مفاصل از بین رفته است. این امر به دلیل فرسایش و ساییدگی  غضروف های زانو و عدم ترمیم آن ایجاد می شود. آرتروز می تواند در مفاصل زانو و لگن و ستون فقرات ایجاد شود. در صورتی که زانو ها سفت شوند و مایع میان مفصلی کاهش یابد، استخوان ها شروع به ساییده شدن به یکدیگر می کنند. این شرایط زمانی رخ می دهد که روی زانو ها فشار زیادی در دراز مدت وارد شود و استخوان مفصل زانو به طور مداوم با یکدیگر درگیر باشند.

بنابراین توصیه می شود در کارهایی نظیر لوله کشی، کاشی کاری، ساخت کف، دکوراسیون سازی، تعمیر سقف و ورزش های پر زد و خورد از زانو بند ایمنی استفاده شود، چرا که این قبیل فعالیت ها نیاز به نشستن و تکیه کردن زانو ها به مدت طولانی و به شکل آسیب رسان دارند و همچنین احتمال ایجاد ضربه و برخورد با زانو ها را زیاد میکند.

زانو بند ایمنی چگونه از زانو محافظت می کند؟

زانو بند های ایمنی به نوعی طراحی شده اند که در هنگام  زانو زدن به مانند یک محافظ دور زانو را بگیرند. یک زانو بند ایمنی خوب می بایست در همه حال به شکل مناسبی در جای خود ثابت بماند و عمل محافظت از زانو را به شکل کارآمدی میسر می کند. در انواعی از زانو بند ایمنی مواد به کار رفته آن شامل:

ژل اورتان و فوم EVA می باشد که اجازه ی حرکت را به دلیل انعطاف پذیری را می دهد و در عین حال از زانو محافظت می کند.

زانو بند ایمنی در ورزش های پر خطر استفاده می شود

مواد به کار رفته در زانو بند ایمنی:

از جمله مواد به کار رفته در زانو بند ایمنی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • الاستان (که از تعریق زیاد جلوگیری می کند)
  • پنبه و نخ (که در پوشش زیرین زانو بند استفاده می شود)
  • پلی استر (که یک پارچه ی مصنوعی بسیار محکم می باشد و دوام زیادی به زانو بند می دهد)
  • نئوپرن (که تقریبا در تمامی زانو بند ها به دلیل خاصیت لاستیکی بودن و استحکام بالا و همچنین ضد آب بودن استفاده می شود که در کنار این خواص ضربه گیر بودن این ماده حائز اهمیت است)
  • لاستیک (که به خاطر خاصیت انعطاف پذیری و ضربه گیر بودن آن جایگاه ویژه ای در زانو بند ها دارد)
  • سیلیکون (که یک ماده ی عایق حرارت و ضد سر خوردگی در مواردی که زانو خیس باشد، است)
  • چرم (که استحکام بسیار بالایی دارد و در عین حال انعطاف پذیر است)
  • پلی اورتان (که یک ماده ی صنعتی بادوام و محکم به شکل فوم می باشد و در قسمت جلویی زانو بند به منظور حفاظت از ضربات استفاده می شود)
  • پلاستیک (که انواع محکم آن برای حفاظت از کشکک در مقابل ضربات و اشیا تیز استفاده می شود)
  • فلزات (که برای حفاظت بیشتر در قسمت کشکک زانو برای ورزش هایی نظیر موتور سواری که ضربات شدیدی در آن متحمل است.

زانو بند های ایمنی دارای پوسته های سخت می باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + شانزده =