معرفی 4 نوع کلاه کپ و کاربرد آن در صنعت ایمنی

کلاه کپ یک پوشش سر می باشد که به سر می چسبد و دارای یک لبه است که جلوی نور آفتاب را می گیرد و از تابش مستقیم نور خورشید به چشم ها و صورت جلوگیری می کند. این کلاه معمولا دارای لبه پلاستیکی بوده و اندازه آن به وسیله نوار چسب یا نوار های پلاستیکی پشت کلاه قابل تنظیم می باشد. کلاه کپ معمولا پوششی تابستانه محسوب می شود.

البته شایان به ذکر است اکثر کلاه هایی که به سر می چسبند و حتی فاقد لبه هستند هم می توانند در دسته ی کلاه کپ قرار گیرند. کلاهی که ما معمولا می شناسیم که به طور سنتی یک لبه در جلو و دارای قسمتی است که سر را می پوشاند در فرهنگ آمریکایی اصطلاحا بیسبال کپ یا کلاه کپ مخصوص بیسبال نامیده می شود.

تاریخچه ی کلاه کپ یا همان بیسبال کپ

هر چند تاریخچه ی کلاه ها به 3500 سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد با این حال کلاه کپ دارای پیشینه ی کمتری می باشد. ما در اینجا تاریخچه ی مختصری در مورد بیسبال کپ برای شما بازگو خواهیم  کرد. بیسبال کپ یا همان کلاه کپ یک پدیده همه گیر و رایج در همه جای جهان بالاخص آمریکا می باشد و شکل کلاه کپ ( بیسبال کپ) از کلاههای لبه داری که در قرن نوزدهم میلادی معمولا در نواحی روستایی انگلستان بسیار رایج بوده اند سرچشمه می گیرد که در آن دوران با نام deerstalker نامیده می شد و ما آن را با شخصیت شرلوک هولمز می شناسیم.

این کلاه از پشم ساخته می شد و یک لبه در جلو و یک لبه در عقب داشت که از تابش نور خورشید به روی صورت و گردن جلوگیری می کرد. اولین بیسبال کپ ها یا کلاه های کپ امروزی با پشم و لبه ی چرمی ساخته شدند و به وسیله ی بازیکنان بیسبال در قرن 19 پوشیده می شدند. با شروع قرن بیستم کلاه کپ از زمین های بازی و روستا ها راه خود را به کمد لباس ها باز کرد و امروزه این کلاه ها به منظور نشان دادن هواداری از یک تیم پوشیده می شوند و به عنوان یک بیانیه ی مد درآمده است

 همان طور که طرفداران دونالد ترامپ با پوشیدن یک نوع از کلاه و “شعار عظمت را به آمریکا بازگردانیم ” به روی کلاه حمایت خود را از او اعلام می کردند. اولین تیم های بیسبال در دهه ی اول از قرن هجدهم از کلاه های استاندارد شده ای استفاده نمی کردند.

در آن دوران بازیکنان می توانستند هر نوع کلاه نقاب داری که دوست دارند را برای جلوگیری از تابش نور خورشید به چشم هایشان به سر داشته باشند. بسیاری از این بازیکنان از کلاه های لبه دار دایره ای استفاده می کردند. در دستوالعمل سالیانه ی بیسبال در سال 1888 انواع متنوعی از کلاه های کپ که توسط بازیکنان بیسبال پوشیده می شد به نمایش در آمده است.

کلاه هایی که ما امروزه به نام بیسبال کپ می شناسیم در آن سال ها شروع به شکل گیری کرد. در دهه ی 1890 میلادی سوراخ های هوا روی کلاه تعبیه شد و در سال 1901 تیم ببرهای دیترویت تصویری از یک ببر نارنجی در حال دویدن به عنوان یک لوگو روی کلاه کپ خود گذاشت، در سال 1903 لبه هایی به کلاه اضافه شد همچنین لبه های بلند تر در دهه ی 1920 تا 1930 به بازار عرضه شدند

میتوان در این کارتهای بازی قدیمی شکلی از اولین انواع بیسبال کپ ها را دید.

تغییرات کلاه کپ در طول تاریخ

پس از آن بخش لبه ی کلاه به شکلی محکم تر ساخته شد و در دهه 1940 بدنه ی کلاه به شکلی محکم تر و شق و رق در آمد که به بخش جلویی کلاه اجازه می داد تا مانند یک تابلوی ورزشی ایستاده بماند و به شکل کلاه های کپ امروزی در آمد. در سال 2007 لیگ بیسبال اصلی در آمریکا استاندارد جنس کلاه را از پشمی به پلی استر در آورد تا بازیکنان بیسبال راحت تر باشند. در واقع اگر شما به کلاه کپ در گذشته نگاه کنید این کلاه از دهه ی 1950 تا به امروز تغییر زیادی نکرده است.

در واقع کلاه های کپ از 70 سال پیش تا به حال تغییرات زیادی نکرده اند و این کلاه کپ مربوط به همین بازه زمانی است

همزمان با آنکه مسابقات بیسبال از رسانه های تلویزیونی پخش می شدند و موجب محبوبیت بیشتر این ورزش می شدند هواداران تیم ها برای نشان دادن هواداری شان از این کلاه های کپ استفاده می کردند. در دهه ی 1960 کمپانی های کشاورزی از پتانسیل کلاه کپ برای تبلیغات با خبر شدند و شروع به ساخت کلاه تبلیغاتی کردند که امروزه در آمریکا به نام کلاه تراکر(trucker hat) شناخته می شود و این امر موجب محبوبیت بیشتر کلاه کپ در دهه ی 1970 تا 1980 شد.

همزمان با این موضوع مردم از این کلاه برای حفاظت از صورت شان در برابر نور خورشید استفاده می کردند و این استفاده در میان مردان و زنان رایج بود. استفاده از کلاه کپ در صنعت فشن تابستانه نیز به تبدیل شدن این پوشش به یک پوشش بدون محدودیت سن و سال کمک کرد. سرانجام پوشیده شدن کلاه های کپ یا بیسبال کپ ها توسط ستاره های سینما و تلویزیون نظیر تام کروز در فیلم تاپ گان موجب محبوبیت دو چندان این کلاه شد. امروزه نیز کلاه های کپ با برند های فراوانی نظیر پوما، آدیداس، پولو و… در سبک اسپرت ساخته می شوند که همان سبک اصلی این کلاه می باشد و اما برند های گران قیمتی همچون کنزو، گوچی، بربری و… این کلاه را وارد حوزه ی فشن لاکچری کرده اند.

کلاه کپ چه انواعی دارد و در هنگام خرید کلاه کپ متناسب خود باید به چه نکاتی توجه داشت؟

کلاه کپ انواع مختلف و گوناگونی دارد  : کلاه کپ ساختار دارکلاه کپ بدون ساختار، کلاه کپ فیت سر، فلکس فیت، یا کلاه های قابل تنظیم و هر کدام از آنها دارای اندازه های متفاوتی هستند. در هنگام انتخاب یک بیسبال کپ، باید در نظر داشته باشید که کلاه مورد نظرتان چه اندازه ای داشته باشد و آیا به تنظیم اندازه نیاز دارد یا نه؟

کلاه کپ بر اساس نوع بدنه اصلی یا crown (تاج) خود به این دسته ها تقسیم می شوند:

کلاه کپ 6 بخشی، کلاه کپ 5 بخشی، کلاه کپ (با ارتفاع) کوتاه، متوسط و بلند، کلاه کپ ساختار دار، کلاه کپ بدون ساختار

کلاه کپ (با ارتفاع) کوتاه

این کلاه کوتاهترین ، کم عمق ترین و کم شیب ترین کلاه می باشد و بخش پیشانی آن صاف تر از باقی مدل ها است و به طور معمول در ورزش ها استفاده می شود و کلاه کپ مدل گلف محسوب می شود.

کلاه کپ (با ارتفاع) متوسط

این مدل از کلاه شیب بیشتر و عمق بیشتری نسبت به مدل قبلی دارد و معمولا توسط بازیکنان بیسبال پوشیده می شود.

کلاه کپ (با ارتفاع) زیاد:

این مدل از کلاه بیشترین شیب را دارد و بخش پیشانی آن تقریبا عمودی محسوب می شود و عمق بیشتری دارد. این مدل به “مدل رانندگان تریلی” معروف است.

1- کلاه کپ ساختار دار یا بدون ساختار چیست؟

یک نوع دسته بندی دیگر که کلاه کپ را بر اساس آن تقسیم بندی می کنند شامل کلاه کپ ساختار دار و بدون ساختار می باشد. منظور از ساختار همان نوع دوخت و مواد به کار رفته در آن است که باعث می شود وقتی کلاه خارج از سر است به صورت صاف و شق و رق می ماند یا به صورت شل و وارفته می شود. که معمولا کلاه کپ ساختار دار به صورت صاف روی سر قرار می گیرد و کلاه کپ بدون ساختار فرم سر را به خود می گیرد.

کلاه هارد کپ هترمن محافظ سر قوی

کلاه کپ هترمن کلاهی سخت و محکم است که علاوه بر سبک بودن میتواند تا حد قابل قبولی از سر شما محافظت کند. این نوع کلاه ها را معمولاً هارد کپ نیز میگویند که میتوان در کارگاههای کوچک و تعمیرگاهها و محیط هایی که نیاز به امنیت حداقلی دارند استفاده میشود. این کلاه کاملاً سفارشی است و میتوان آن را در رنگ بندی متنوع و با لوگو برند سفارش داد.

2- کلاه کپ سایز ثابت یا غیر قابل تنظیم

یک کلاه کپ سایز ثابت قابل تنظیم نیست و می بایست در هنگام خرید به سایز آن دقت شود چرا که سایز آن را نمی توان عوض کرد.  معمولا کلاه کپ نظامی از این دسته می باشد. همچنین این کلاه به دلیل نداشتن بند و نوار تنظیم در پشت سر ظاهری حجیم و بزرگ دارد. از آنجایی که نمی توان آن را تنظیم کرد برای فعالیت های ورزشی معمولا استفاده نمی شوند و معمولا برای کاربرد نظامی یا مد استفاده می شوند.

کلاه نظامی سایز ثابت که اسم فرد به پشت آن چسب می شود

3- کلاه کپ فلکس فیت یا کش دار

کلاه کپ فلکس فیت (Flex fit) قابل تنظیم اندازه نیستند و در انواع کوچک ، متوسط و بزرگ هستند با این حال در بخش پشت خود دارای یک بخش کشسان هستند که اجازه کش آمدن کمی را می دهد. این کلاه کپ می تواند به عنوان یک کلاه با سایز ثابت محسوب شود. این کلاه برای مد و یا رویداد های ورزشی برای هواداران مناسب است. در صورتی که سایز مناسبی خریداری شود معمولا این نوع کلاه به خوبی به روی سر فیت می شود.

4- کلاه کپ قابل تنظیم

کلاه کپ قابل تنظیم این کلاه کپ قابل تنظیم دارای بند های تنظیم یا بند های چسب دار در بخش عقب کلاه می باشد که باعث می شود برای همه سایز های سر مناسب باشد. این نوع از کلاه در بین زنان محبوب تر می باشد چرا که با توجه به باز  بودن عقب آنها می توان بخش دم اسبی مو را از داخل آن بیرون گذاشت. این مدل از کلاه کپ نسبت به سایر مدل ها ارزان تر می باشد و اغلب کمپین های تبلیغاتی از این نوع کلاه برای تبلیغ استفاده می کند.

جنس کلاه کپ از چیست؟

کلاه های کپ معمولا از جنس پنبه یا مواد پلی استری می باشند چرا که به کلاه کپ اجازه می دهد تا رطوبت را از پیشانی و سر جذب کند. کلاه کپ های قدیمی از جنس پشم ساخته می شدند و معمولا از انواع امروزی ضخیم تر بوده اند. تمامی کلاه های کپ می بایست دارای یک تگ یا تکه پارچه ای باشند که روی آن مواد استفاده شده در کلاه ذکر شده باشد تا خریداران از آنچه که می خرند اطلاع داشته باشند.

پنبه برس خورده brushed cotton

این پارچه همان پارچه نخی (پنبه ای) است که آنقدر برس خورده است تا بافتی لطیف پیدا کند و دارای وزن کم تا سنگین می باشد . بیشتر تیم های حرفه ای از این پارچه استفاده می کنند.

پنبه نازک

این پارچه ترکیبی از پارچه نخی ساده و اطلسی است و نازک و خنک محسوب می شود و بسیار با دوام است.

توری پلی استر مش

این توری پلی استری به دلیل آن که اجازه تنفس و تبخیر را به رطوبت روی سر می دهد بنابراین برای فصل تابستان و اوقات گرم بسیار مناسب می باشد.

برزنت یا کرباس برس خورده

این پارچه از برزنت پنبه ای برس خورده ساخته می شود که روی آن ظاهری چرم مانند دارد و بافتی ظریف را به خود می گیرد. این نوع از کلاه گپ در برابر سایش و پاره شدن بسیار مقاوم است.

پشم

پارچه هایی که در آن ها پشم به کار می رود ظاهری چهارخانه مانند در بافت خود دارند و مقداری سنگین تر از پنبه و ترکیب پلی استری می باشند. همچنین پشم باعث استحکام بیشتر کلاه کپ می شود ولی این پارچه گرم است و مناسب فصول گرم نیست و همچنین مدلی ورزشی محسوب نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =