10 دلیل برای انتخاب بهترین کلاه مهندسی

در هنگام انتخاب کلاه ایمنی مهم است که چندین فاکتور در نظر گرفته شود. وظیفه اصلی کلاه ایمنی حفاظت از کارگران ، مهندسان، آتشنشانان و … در مقابل خطرات احتمالی محیط کار است. سطح ایمنی با توجه به نوع فعالیت متفاوت است. برای مثال ، از کلاه ایمنی ساختمانی نمی توان برای کارهای جنگلداری استفاده کرد زیرا از همان سطح ایمنی برخوردار نیست.

شما با مشاهده ویژگیهای کلاه میتوانید مناسب ترین کلاه را با توجه به شرایط کاری و سطح ایمنی مورد نیاز انتخاب کنید برخی از این ویژگی شامل :

  • محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش
  • وجود یا عدم وجود بند چانه
  • تهویه مناسب یا ventilation
  • کیفیت و جنس بدنه کلاه
  • میزان زمان استفاده از کلاه ایمنی – سبک یا سنگین بودن
  • رنگبندی کلاه ایمنی
  • رگلاژ یا تنظیم سایز کلاه ایمنی با انواع رچت
  • پد عرقگیر پیشانی
  • بندهای داخل کلاه یا هارنس
  • استانداردهای ایمنی در ایران و جهان

کلاه مهندسی چیست و باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

کلاه مهندسی در طرح های مختلف و با استانداردهایی که می توانید به آنها اعتماد کنید تولید شده است، کلاه ایمنی مهندسی برای مکانهای ساختمانی و ساختمانهای تجاری مانند انبارها مفید است. کلاه مهندسی برای اطمینان از محافظت از سر در برابر افتادن اشیا و شرایط کار در ارتفاع ساخته شده و علاوه بر اینکه از شکل شمایل زیبایی برخوردار دار است ایمنی را بر اساس استانداردها رعایت میکند. برخی از این کلاه ها بسته به نیاز مهندسی بایست عایق برق باشد. معمولا کلاه ایمنی مهندسی از پلاستیک بادوام ساخته شده است که مقاومت شدیدی در برابر ضربه ایجاد می کند. کلاه مهندسی معمولا از بهترین متریال تهیه شده و بایست بسیار سبک باشد.

مهندسان عمران معمولا کلاه مهندسی سفید انتخاب میکنند.

انواع کلاه ایمنی مهندسی | برند هترمن

بهترین کلاه مهندسی دارای چه ویژگی هایی است

چرا کلاه ایمنی باید در برابر اشعه ماورا بنفش ایمن باشد

مطمئنا کلاه ایمنی نباید خارج از مدت زمان تعیین شده تولیدکنندگان استفاده شود و اگر در معرض آسیب فیزیکی و شیمیایی قرار گرفته اند نباید از آنها استفاده کرد. علاوه بر این ، قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش طولانی مدت از آفتاب همچنین می تواند برای عملکرد محافظتی کلاه ایمنی مضر باشد و ایمنی فرد را به خطر بیندازد.

چرا کلاه مهندسی باید در برابر اشعه ماورا بنفش یا UV ایمن باشد؟

در محیط های ساختمانی، راه سازی و سایر فضاهای باز کلاه ایمنی معمولا بیشتر در معرض آفتاب قرار میگیرد و مهندسان نیز از این موضوع مستثنی نیستند. با توجه به اینکه اشعه ماورا بنفش به مرور کارائی کلاه ایمنی را کاهش میدهد لازم است به تاریخ انقضا کلاه توجه شود و یا برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان گروه صنعتی هترمن تماس حاصل شود.

بند چانه یا چانه بند کلاه ایمنی

بند چانه – یک سیستم ایمن و م موثر برای کلاه ایمنی است بند چانه سر انسان را با کلاه ایمنی متصل میکند طوری که یک واحد را تشکیل دهد، این چانه بند از افتادن کلاه ایمنی جلوگیری می کند و مناسب مشاغل کار در ارتفاع می باشد. بند چانه می تواند سیستم قفل سر را فراهم کند. این امر با کاهش فاصله عمودی کلاه ایمنی به دست می آید. مهندسانی که در ارتفاع مشغول به فعالیت هستند ملزم به استفاده کلاه ایمنی با چانه بند فیکس هستند.

تهویه هوا مناسب یا ventilation

سوراخ های تهویه هوا امکان فرار هوای گرم را فراهم می کند و هوای مناسب سر را در کلاه ایمنی نگه می دارد. کلاه های ایمنی که دارای سیستم تهویه هوا هستند در فصول گرما و در محیط های کار گرم بسیار به شما کمک میکنند تا سر شما در حین کار عرق نکند و کارائی شما را حفظ کند. کلاه ایمنی هترمن در قسمت بالای کلاه دارای دریچه های قابل تنظیم دارد که برای پوشیدن در محیط گرما و رطوبت بالا مناسب است ، راحتی سر در ساعات طولانی کار را تضمین می کند.

کیفیت و جنس بدنه کلاه

برای ارتقا کیفیت کلاه ایمنی از نظر ایمنی ، راحتی و زیبایی ، از سوی برخی از تولیدکنندگان و محققان ، مواد و طرح های جدیدی ارائه شده است. دو نوع مواد مورد استفاده در اکثر کلاه ها یه نام EPS  و ABS شناخته میشوند. اکثریت عمده مواد استفاده شده در بدنه کلاه ایمنی معمولاً از مواد سلولزی مصنوعی مانند پلی استایرن منبسط شده (EPS) و پلی پروپیلن منبسط شده (EPP) ساخته می شوند ، که انرژی ضربه را از طریق تغییر شکل دائمی جذب می کنند. کارشناسان آستر کلاه ایمنی جدیدی را پیشنهاد دادند که متشکل از یک لایه آکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS) با مخروط های تغییر شکل پذیر بود. مزیت اصلی این نوع آستر نسبت به پدهای EPS رایج این است که امکان بهینه سازی جذب انرژی را برای مکان های مختلف ضربه فراهم می کند. ضمن اینکه بسیار سبک است.

میزان زمان استفاده از کلاه ایمنی – سبک یا سنگین بودن

در حالی که شما در طول روز از کلاه ایمنی استفاده می کنید و مدت زیادی کلاه روی سرتان است بسیار خسته میشوید. بسیار مهم است که وزن کلاه سبک باشد و تهویه مناسبی داشته باشید تا شرایط برای کار بهتری فراهم باشد. کلاه مهندسی معمولا از جنس سبک ساخته میشود تا در محیط گرم و شلوغ باعث کلافگی و گرما نشود.

استفاده از رنگهای سفید، سبز و آبی در کلاه مهندسی مرسوم تر است.

کلاه مهندسی چه رنگی است؟

انتخاب رنگبندی خاص برای کلاه ایمنی کاملاً بر اساس سلیقه کارفرما و مهندسان است و نمیتوان رنگ خاصی را صرفاً برای کلاه مهندسی در نظر گرفت هر چند که رنگ سفید بیشتر از همه رنگها به عنوان کلاه مهندسی شناخته میشود.

پیشنهاداتی در خصوص انواع رنگ بندی کلاه ایمنی مهندسی در سایت ساختمانی که به طور معمول استفاده میشود:

کلاه مهندسی سفید

کلاه ایمنی سفید

کلاه ایمنی سفید رنگ توسط مدیر سایت ، مهندس سایت یا سرپرست سایت پوشیده می شود ، اما گاهی اوقات در موارد بسیار نادر ، می تواند توسط ناظر سایت استفاده شود. اما مطابق با ACI معمولاً کلاه ایمنی ناظر سایت ، رنگ سیاه است.

کلاه مهندسی سبز

کلاه ایمنی سبز

کلاه ایمنی سبز فقط توسط افسر ایمنی یا مهندس ایمنی استفاده میشود ، بنابراین شما می توانید افسر ایمنی یا مهندس ایمنی را به راحتی با رنگ کلاه ایمنی مربوطه در محل شناسایی کنید.

کلاه مهندسی آبی

کلاه ایمنی آبی

کلاه ایمنی آبی معمولا توسط گروه فنی ، مهندسان الکترونیک و نجاران پوشیده میشود.

همچنین شما برای اطلاعات بیشتر و دیدن سایر رنگهای کلاه ایمنی میتوانید مطلب معنی رنگ ها و کلاسهای کلاه ایمنی را مشاهده کنید.

رگلاژ یا تنظیم سایز کلاه ایمنی با انواع رچت

در انتخاب کلاه ایمنی مهندسی مناسب بایست به ارگونومیک کلاه توجه نمود. در این راستا ، مناسب بودن سایز کلاه برای همه سرها ، وزن کم و اتصالات داخلی قابل تنظیم نقشی اساسی دارند. مکانیزم تنظیم با رگلاژ چرخشی دارای مزیتی نسبت به قفل دکمه ای دارد که می توان اتصالات داخلی را به صورت گام به گام با دور سر استفاده کننده تنظیم کرد. همچنین استفاده از رچت های آسان باز شو برای سرعت و راحتی مهندسان بسیار پر کاربرد است.

کلاه ایمنی با رچت چرخشی

کلاه ایمنی با رچت آسان باز شو

پد عرقگیر پیشانی

پد عرقگیر پیشانی به راحتی به سیستم تعلیق کلاه ایمنی وصل می شود و عرق را از روی پیشانی شما خشک می کند تا در تمام طول روز خنک و خشک بماند. بالشتک های عرقگیر پیشانی جلوی چکه کردن عرق در چشم را میگیرد. این بالشتک در زمستان پیشانی شما را گرم میکند. همچنین از ضربات محکمی که از جلو به سر وارد میشود جلوگیری میکند.

بندهای داخل کلاه یا هارنس

بندهای داخل کلاه یا هارتس را سیستم تعلیق گویند که مابین سر و بدنه کلاه فاصله ای ایجاد میکند ضمن آنکه سر در آن فیکس باعث می شود کلاه ایمنی محکم و راحت روی سر شما بنشیند.

استانداردهای ایمنی در ایران و جهان

سنجش توانایی کلاه ایمنی کار آسانی نیست و برای اینکار سازمان های مختلف اروپایی و آمریکایی بر اساس تست های زیر اقدام به دادن لایسنس های مختلف میکنند. برخی از تست هایی که روی کلاه انجام میشود مانند: تست جذب ضربه، تست نفوذ خارجی، تست مفاومت در برابر آتش، تست عایق بودن کلاه و مقاومت در برابر گدازه فلزی است. همچین بسیار مهم است که محصولاتی که در ابران تولید میشوند دارای استاندراد ایران باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =