کفش یا پوتین ایمنی به انواع کفش، پوتین، چکمه گفته میشود که علاوه بر اینکه از انگشتان پای شما در آن ایمن است بایست از سایر قسمت ها پا در برابر صدمه های محیط کار محافظت کند. این کفشهای ایمنی بایست در سخت ترین شرایط و برای انواع مشاغل به خصوص ساخت و سازها ، صنعت نفت و گاز ، داروسازی، کوهنوردی و … مناسب باشد.

استفاده از کفش ایمنی ، در اکثر موارد ، به عنوان یک الزام خاص شرکتی است که کارگران ملزم به رعایت آن در محیط کار می باشند ، اما همچنین استفاده از چنین محافظتی برای ایمن تر بودن در محل کار برای کارگر مسئولیت پذیر است.

کفش ایمنی همیشه دارای گواهینامه ای است که از یک آزمایشگاه مستقل صادر می شود و همچنین یک برگ مشخصات که تمام ویژگی های اصلی در پشت آن نشان داده میشود. برخی از مشخصات کفش نیز با برچسب اطلاعاتی که داخل زبان کفش بخیه زده می شود ، نشان داده میشود.

تاریخچه کفش ایمنی

هر وقت به یک تولید کننده مراجعه می کردیم می فهمیدیم که از کفش های ایمنی از قدیم استفاده می شده است، برخی ها می گویند که این کفش ها حتی به 2000 سال پیش بر می گردند ، مطمئناً اولین کفش های ایمنی را می توان در کشورهای اروپای مرکزی مانند آلمان یافت. آنها اساساً از مسدود کننده های چوبی استفاده می کردند اما بعداً کفش های چرمی جایگزین شدند.

جنگ جهانی دوم تغییری در انواع کفش ها ، به ویژه کفش های نظامی و ایمنی ایجاد کرد. در واقع سربازان موظف بودند از پوتین های ایمنی مخصوص بادوام استفاده کنند تا از آنها محافظت شود و عملکردی طولانی مدت داشته باشند و پاهایشان آسیب نبیند. بنابراین “علم” کفش ایمنی تکامل یافت.

در آن زمان بهترین ماده برای کفش های معمولی ، ایمنی و نظامی قسمتهای بیرونی کفش از جنس پلاستیک ها بود که به اولین زیره ابتدایی تبدیل شد. پس از جنگ جهانی دوم ، صنایع تولید این کفش ها را توسعه دادند و از پوتین های ایمنی ابتدایی به کفش های ایمنی صنعتی تبدیل شد.

جنس و متریال پوتین های ایمنی

1- کلاهک انگشتان پا

حتی اگر اغلب پوتین ها از استیل به عنوان کلاهک انگشتان پا نام ببرند، لزوماً اینگونه نیست. بعضی اوقات می توان کلاهک انگشتی تقویت شده در چکمه های ایمنی یا کفش ها از مواد کامپوزیت ، پلاستیک مانند TPU (پلی اورتان ترموپلاستیک) یا حتی آلومینیوم تهیه شده باشد.

از آنجا که تمام چکمه های ایمنی برای استفاده های مختلف ساخته شده اند، حداقل نیازهای کلاهک انگشت پا از بوت به بوت متفاوت است. صرف نظر از این و موادی که از آنها ساخته شده است ، هر کلاه محافظ انگشت باید حداقل  فشار 100 ژول را در یک تست تحمل کند.

2- قسمت بالایی

در بیشتر کفش های ایمنی بر خلاف مواد ساخته شده در کفش های غیر کاری، رویه های چرمی صاف یا نوبه وجود دارد. برخی از کفش های ایمنی همچنین با بالاتنه منسوجات یا مصنوعی مانند میکرو ولو ساخته می شوند ، این کفش ها بسیار قابل تنفس تر هستند بنابراین در شرایط گرم به خوبی کار می کنند ، با این وجود چرم ماده بسیار پایدارتری است بنابراین محافظت بیشتری در برابر عناصر و خطرات ایجاد می کند.

3- پوشش داخلی

از آنجا که پوشش داخلی کفش در تماس مستقیم با پا است ، مهم است که از ماده ای ساخته شده باشد که قابلیت تنفس را داشته باشد ، رطوبت را جذب کرده و به سرعت خشک شود. بیشتر آسترهای چکمه های ایمنی از موادی مانند پنبه ، پشم یا چرم یا کامپوزیت های پارچه ای تنظیم مجدد ساخته می شوند زیرا همه این خصوصیات را دارند.

4- کفی کفش

کفی برای محافظت از پا و همچنین راحتی طراحی شده است ، با توجه به این نکته ، بیشتر کفی های کفش ایمنی از چرم یا یک ماده غیر بافته شده مانند پشم ساخته می شوند. این مواد با دوام هستند ، رطوبت را به راحتی جذب می کنند و به سرعت خشک می شوند ، و آنها را برای کفی ها ایده آل می کند.

5- زیره کفش

زیره های چکمه های ایمنی معمولاً از پلی اورتان ، TPU یا لاستیک ساخته می شوند. همه این مواد ویژگی های متفاوتی دارند ، بنابراین مهم است که هنگام انتخاب کفش ایمنی مناسب برای خود در نظر داشته باشید.

اهمیت حفاظت از پا در شرایط مختلف

آسیب دیدگی پا می تواند ناتوان کننده باشد و تفاوت بین توانایی کار و غیر آن باشد. پوشیدن کفش ایمنی یا چکمه می تواند از بسیاری از آسیب ها جلوگیری کند و فقط به پای شما نمی رسد:

 • محافظت در برابر سقوط اشیا : یکی از بزرگترین دلایل آسیب دیدگی پا ، فرود آمدن بر روی آنها است. چکمه های ایمنی به محافظت در برابر ضربه کمک می کنند و درپوش تقویت شده انگشت نیز به شما امکان می دهد پای خود را در صورت گیر افتادن به راحتی آزاد کنید.
 • محافظت در برابر برش - اگر کار شما شامل استفاده از ماشین آلات برای برش چیزهایی مانند ماشین های برش یا ابزارهای دیگر مانند اره برقی است ، پوشیدن کفش مناسب برای محافظت در برابر حوادث مهم است. برخی از چکمه های ایمنی مخصوص این نوع مشاغل ساخته شده اند و از موادی ساخته شده اند که در برابر تراش مقاوم هستند.
 • محافظت در برابر سوراخ شدن - اطمینان از انتخاب زیره صحیح از اهمیت بالاتری برخوردار است ، به خصوص اگر در محیطی کار کنید که ایستادن روی اشیا sharp تیز مانند شیشه یا ضایعات فلزی آسان است.
 • محافظت در برابر برق گرفتگی - این ممکن است به نظر عجیب و غریب برسد ، اما برخی از محیط های کاری می توانند خطری ایجاد کنند. تجمع الکتریسیته ساکن می تواند باعث ایجاد شوک شود ، بنابراین یک جفت چکمه کار رسانا میزان الکتریسیته ساکن داخل بدن را کاهش می دهدکسی که مستقیماً با برق کار می کند ممکن است چکمه های ایمنی غیر رسانا را انتخاب کند زیرا از ورود بار الکتریکی به بدن جلوگیری می کند.
 • محافظت در برابر لغزش - پوشیدن چکمه های ایمنی با زیره های مناسب از لیز خوردن شما و ایجاد آسیب در جای دیگر بدن جلوگیری می کند. اطمینان از انتخاب نوع صحیح زیره بر اساس محیطی که در آن کار می کنید بسیار مهم است. اگر از نردبان بالا می روید یا از ماشین آلات خارج و خارج می شوید ، به آنها نیز کمک می کند.
 • محافظت در برابر سوختگی - چکمه های ایمنی مناسب می توانند به جلوگیری از سوختگی های جدی کمک کنند ، به خصوص اگر در محیطی کار می کنید که فلزات مذاب یا مواد شیمیایی و مواد مضر وجود دارد.

پوتین کوهنوردی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

کفش کوهنوردی یا پوتین کوهنوردی نوعی دیگر از کفش های ایمنی است که برای کوهنوردی به خصوص صخره نوردی ها اختصاص یافته اند. این پوتین ها معمولا بلند تر، محکم تر و دارای عایق بیشتری نسبت به سایر پوتین ها می باشد. جنس این پوتین ها معمولا از پلاستیک، چرم یا مواد مصنوعی مدرن نظیر کولار می باشد.
محکم بودن جنس این پوتین باعث حمایت از پای فرد در نواحی ناهموار می شود چرا که اگر جنس پوتین کوهنوردی انعطاف پذیر باشد موجب غلتیدن پا و سقوط شخص خواهد شد. این افزایش استحکام معمولا به وسیله به کار بردن تسمه ها و قطعات فولادی در بدنه کفش صورت می گیرد هر چند که برخی از تولید کنندگان بجای فولاد از فیبر کربن استفاده می کنند که همزمان هم استحکام دارد و هم بسیار سبک می باشد.

طراحی پوتین کوهنوردی برای استفاده از کرامپون

از آنجایی که پوتین کوهنوردی برای بالا کشیدن از صخره ها و دیواره های یخی استفاده می شوند بنابراین می بایست از کرامپون ها یا یخ شکن کفش به روی آن استفاده کرد. بنابراین زیره این پوتین ها معمولا دارای لبه در عقب و جلو می باشند تا کرامپون به خوبی روی آن نصب شود. سفت و محکم بودن پوتین کارکرد کرامپون زیر کفش را ارتقا داده و موجب می شود تا فرد بتواند با این پوتین در زمین ها نا هموار تر و شرایط سخت تر نیز وارد شود.

حفظ گرما در پوتین کوهنوردی

یکی از ویژگی های مهم در کوهنوردی به خصوص در زمستان حفظ گرمای بخش های مختلف بدن به خصوص قسمت های انتهایی بدن یعنی پاها و دست ها می باشد. پوتین های کوهنوردی می بایست دارای مواد عایق و پرکننده مناسب باشند تا یک عایق خوب بین پاها و محیط منجمد اطراف باشند. البته نوع منطقه مد نظر برای صعود در انتخاب نوع پوتین کوهنوردی نقش اساسی دارد.
در اینجا پوتین های کوهنوردی بر اساس نوع عایق بندی در دو دسته جای می گیرند:

1. پوتین سینگل بوت (Single boots)

این پوتین ها که معمولا سبک تر از نوع دیگر می باشند دارای عایق بندی درونی می باشند که جزو خود پوتین محسوب می شود و از آن جدا نمی شود. جنس سینگل بوت می تواند از چرم یا پارچه های مصنوعی سبک تر و نازکتر باشد. این نوع از پوتین کوهنوردی برای صخره نوردی های معمولی در نیوزلند و اروپا در فصول بهار و تابستان مناسب می باشد. از آن ها می توان برای صعود در کوهستان ها استفاده نمود و با توجه به آن که وزن آن ها پایین تر است می توان به جز آن ها یک جفت کفش دیگر به همراه خود آورد تا در موارد دیگری به جز صعود استفاده شود. انواع چرمی این پوتین ها به دلیل دوام بالاتر مناسب می باشند.

مناطق دارای سنگ ریزه های زیاد می توانند سریعا پوتین را خراب کرده بنابراین باید از پوشیدن آن ها در این مواقع خودداری کرد. از آن جایی که این پوتین ها چالاکی بیشتری به فرد می دهند استفاده آن ها در مناطق سنگی یا ترکیبی از سنگ و یخ توصیه می شود. پوتین سینگل بوت ساخته شده از مواد مصنوعی موجب سبک وزن شدن شدید آن شده ولی هنوز هم عایق خوبی در برابر سرما می باشد و می توان آن را مانند سینگل بوت چرمی برای بالا کشیدن از صخره ها نیز استفاده کرد. سینگل بوت ها برای استفاده چند روزه در روز هایی با آب و هوای خوب مناسب می باشند ولی اگر خیس شده و یخ بزنند، یخ زدایی آن ها در زیر برف آسان نخواهد بود و ممکن است موجب آسیب دیدن پا ها شود. اصولا سینگل بوت ها به گرمی دبل بوت ها نیستند و برای کوهپیمایی در هوای سرد و برفی آن چنان مناسب نمی باشند.

موارد استفاده از پوتین سینگل بوت:

 • موارد صعود 5000 متری در شرایط آب و هوایی بهاری خوب
 • صعود روزانه از سمت پناهگاه ها و کمپ های اصلی در شرایط سخت
 • استفاده در شرایطی که در معرض سرما به مدتی طولانی نباشید.
 • استفاده از این پوتین کوهنوردی به همراه یک کفش راهپیمایی برای مواقعی که صعود نمی کنید و از صخره ها بالا نمی روید، توصیه می شود.
 • صعود از صخره ها و دیواره هایی که به یکباره و بدون توقف در شرایط سرد انجام می شود مناسب این پوتین می باشد.

2. پوتین دبل بوت(double boots):

این پوتین کوهنوردی دارای یک لایه حرارتی داخلی بوده که نام آن بوتی می باشد و در داخل یک پوسته یا بوت خارجی قرار می گیرد. این پوتین های کوهنوردی معمولا کمی سنگین تر از سایر پوتین ها بوده و اغلب حجیم تر نیز می باشند. اگر چه با پیشرفت تکنولوژی در طراحی آن ها این پوتین ها سبک تر، راحت تر و انعطاف پذیر تر در بخش قوزک نسبت به انواع سنتی پلاستیکی خود شده اند. مواردی که منجر به ممتاز شدن دبل بوت ها و محبوب بودن  آن ها بین کوهنوردان حرفه ای می شود بیمه کردن فرد نسبت به تمام شرایط محیطی و پیش بینی تمام سناریو ها می باشد.

معمولا خشک کردن آن در شرایط های مختلف حتی در چادر و سرپناه ها راحت می باشد و این پوتین ها به سرعت خشک شده و گرم می شوند چرا که شما می توانید لایه داخلی آن را خارج کرده، آن را در هنگام خواب درون کیسه خواب و روی سینه خود بگذارید تا خشک شود و بدین ترتیب در هنگام پوشیدن گرم هم می باشد. برخلاف پوتین سینگل بوت که در صورت خیس شدن و یخ زدن نمی توان آن ها را گرم کرد این دبل بوت ها به راحتی خشک و گرم می شوند.

در موارد زیر استفاده از پوتین دبل بوت توصیه می شود:

 • کوهنوردی و صخره نوردی با ارتفاع بیش از 5000 متر در شرایط بهاری خوب
 • صخره نوردی از هر گونه دیواره و صخره در شرایط زمستانی
 • کوهنوردی و چادر زنی در شرایط سرد و در حالتی که شما در معرض سرمای طولانی مدت به دلیل فواصل دور پناهگاه ها و کمپ ها از یکدیگر در طول سفرتان می باشید.
 • شرایطی که در آن شما مجبور به طی مسیر کوهستانی و صخره نوردی در شب و در هوای نامساعد می باشید استفاده از این پوتین کوهنوردی توصیه می گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − یازده =