کلاه ایمنی کوهنوردی و صخره نوردی و اهمیت آن

امروزه ورزش های چالش برانگیزی نظیر کوهنوردی، صخره نوردی بسیار محبوب شده اند و حفاظت سر از برخوردها یکی از نکات مهم در رعایت ایمنی می باشد. کلاه ایمنی صخره نوردی سر شما را از سقوط اشیایی نظیر قندیل ، تکه های یخ، سنگ و … محافظت می کند و همچنین اگر شما به طور ناگهانی به یک دیواره صخره ای برخورد کنید ( بر اثر حرکت پاندولی و دورانی ناگهانی طناب ها در حین رها شدن ناگهانی در حین صخره نوردی) این وسیله ایمنی بدون شک از این ضربه شدید به سر جلوگیری می کند.

 این وسیله که از تجهیزات ایمنی بسیار مهم ولی مغفول مانده به شمار می رود نه تنها برای ورزش صخره نوردی ضروری می باشد بلکه در حین کوهنوردی و طبیعت گردی نیز که در آن احتمال سقوط سنگ و یخ بالا می باشد نیز ضروری می باشد.

در صورتی که شما عادت به کوهنوردی و طبیعت گردی در محیط های سنگی و برفی را دارید مطمئن باشید که احتمال برخورد اجسام با سر آنقدر نیست که بشود آن را دست کم گرفت. پس باید کوهنوردی با کلاه ایمنی صخره نوردی را به عنوان یک الزام در نظر گرفت.

کلاه ایمنی کوهنوردی از تجهیزات ایمنی غیر قابل چشم پوشی در کوهنوردی های تخصصی می باشد

تقسیم بندی کلاه ایمنی صخره نوردی چیست؟

درکل سه نوع کلاه ایمنی صخره نوردی وجود دارند که در اینجا به آن ها می پردازیم.

1- کلاه صخره نوردی ایمنی با پوسته سخت (Hard shell climbing helmet) : کلاه های دارای پوسته سخت دارای یک پوسته پلاستیکی محکم ساخته شده از پلاستیک ABS می باشند ( این نوع از پلاستیک دارای مقاومت در برابر ضربه، بارگذاری وزن و گرما می باشد و از محدوده دمایی 20- تا 80 درجه سانتی گراد کارایی دارند) و همچنین یک لایه فومی و سیستم تعلیق تسمه ای در داخل دارند تا ضربه به طور مستقیم به سر وارد نشود و بار آن در تمامی نقاط سر به طور تخفیف یافته و مساوی تقسیم شود. این کلاه ها در برابر ضربات سبک ( مانند سقوط سنگ) تاب بیاورند ولی معمولا تهویه کمتری دارند و سر در زیر آن ها عرق می کند.

2- کلاه ایمنی صخره نوردی فومی : این کلاه ایمنی تنها با استفاده از یک لایه ضخیم از فوم جاذب ضربه پلی استایرن و پلی پروپیلن ساخته می شوند . این کلاه دارای پوسته محکم و صاف در بخش بیرونی خود نیست. این کلاه بر اثر ضربه سریعا دفرمه می شوند ولی در عین حال فوق العاده سبک می باشند و به این دلیل بر روی سر خیلی راحت می باشند.

این کلاه هم فومی بوده و هم بخش بالایی آن معمولا دارای پوسته سخت است

کلاه های ایمنی فومی معمولا برای انجام صخره نوردی در سالن ها استفاده می شود

3- کلاه ایمنی صخره نوردی فومی : این کلاه ایمنی تنها با استفاده از یک لایه ضخیم از فوم جاذب ضربه پلی استایرن و پلی پروپیلن ساخته می شوند . این کلاه دارای پوسته محکم و صاف در بخش بیرونی خود نیست. این کلاه بر اثر ضربه سریعا دفرمه می شوند ولی در عین حال فوق العاده سبک می باشند و به این دلیل بر روی سر خیلی راحت می باشند.

در هنگام انتخاب کلاه ایمنی صخره نوردی باید ببینید که کدام ویژگی برای شما بیشتر از سایر ویژگی ها اهمیت دارد : راحتی یا دوام. در صورتی که دنبال راحتی فوق العاده بالا در هنگام پوشیدن کلاه می باشید بهتر است به سراغ کلاه ایمنی صخره نوردی فومی بروید، در صورتی که دنبال دوام بالا و کلاهی با طول عمر بالا می باشید بهتر است کلاه ایمنی با پوسته سخت را انتخاب کنید و در صورتی که چیزی بین این دو حالت را می خواهید کلاه ایمنی فومی پوسته دار را انتخاب کنید.

در هنگام خرید کلاه ایمنی صخره نوردی می بایست چه مواردی را در نظر داشت؟

  • وزن : هر قدر که کلاه ایمنی وزن کمتری داشته باشد مطمئنا راحت تر می باشد . چرا که یک کلاه ایمنی سبک وزن فشار کمتری به سر و گردن فرد وارد می کند و کمتر بر روی سر جا به جا می شود.
  • تهویه : در صورتی که یک کلاه ایمنی صخره نوردی بدون تهویه مناسب باشد موجب خیس شدن سر با عرق می شود که این امر به نوبه خود باعث احساس گرما و ناراحتی به خصوص در آب و هوای گرم می گردد. بنابراین کلاه های ایمنی می بایست دارای روزنه های کافی در جای مناسب در کلاه باشند. با این حال اندازه و مکان سوراخ ها و روزنه ها در کلاه نباید ایمنی کلاه را کاهش دهند.
  • قابلیت تنظیم : شما معمولا می توانید موقعیت هدبند و طول نوار زیر چانه را اندازه کنید تا کلاه ایمنی به شکلی عالی تنظیم شود. در کل سه نوع سیستم برای تنظیم و فیت کردن موقعیت هد بند کلاه ایمنی وجود دارد: پیچ تنظیم ، نوار پلاستیکی تنظیم و شبکه تنظیم . شبکه تنظیم معمولا سیستمی پیچیده است و کار کردن با آن به خصوص هنگامی که دستکش در دست دارید سخت است.این در حالی است که کار کردن با پیچ تنظیم و نوار پلاستیکی راحت تر می باشد.

بسیاری از کلاه های ایمنی کوهنوردی دارای پیچ تنظیم برای فیکس کردن آن به روی سر می باشند

  • قابلیت نصب چراغ : برخی از کلاه های ایمنی کوهنوردی دارای گیره هایی برای حمل چراغ های بالاسری هستند. بدین ترتیب این چراغ دیگر به بالا و پایین سر نمی خورد و در صورتی که کلاه ایمنی شما بدون گیره چراغ باشد ، می توانید یک گیره برای نصب آن به طور جداگانه بخرید. این گیره ها معمولا مخصوص به چراغ های خود می باشند و با چسب به کلاه می چسبند. البته باید در نظر داشته باشید که نوع چسب نباید حلال مواد به کار رفته در کلاه باشد و به استحکام کلاه آسیب بزند.
  • اندازه کلاه ایمنی : کلاه های ایمنی صخره نوردی در دو سایز یا بیشتر عرضه می شوند که به وسیله تنظیم کننده ها به سر فیت می شوند. پس باید در هنگام انتخاب کلاه ایمنی سایز آن را در نظر داشت تا روی سر لق نخورد یا سر را تحت فشار نگذارد.
  • رنگ کلاه ایمنی : باید در نظر داشت که رنگ کلاه ایمنی ( به جز برای فعالیت های ورزشی سالنی آن) می بایست دارای رنگ های جلب کننده توجه باشند تا در صورت نیاز به امداد به سرعت دیده شده و قابل تشخیص باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 4 =