راهبند ترافیکی ثابت چیست و چه کاربردی دارد؟

امروزه تعمیرات و ساخت بزرگراه ها و جاده ها افزایش یافته است و همزمان با این امر نگرانی ها برای تامین امنیت مسافران و کارگران جاده سازی در این شرایط نیز رو به افزایش نهاده است، چرا که در شرایط کار در جاده ها همیشه احتمال تصادفات خودرو ها با یکدیگر و تصادفات با عابر پیاده نیز وجود دارد. راهبند ترافیکی ثابت ابزار هایی مهم جهت کمک به حفاظت از کارگران و عابران پیاده از طریق کنترل کردن جریان ترافیکی در محدوده کارگاهی می باشد و بدین ترتیب ورود و خروج خودرو ها از محدوده ترافیکی به نحوی ایمن برای کارگران فراهم خواهد شد.
در کل چندین مدل و  نوع از راه بند های ترافیکی وجود دارند که معمول ترین نوع آن دارای شکل دروازه ای داشته و دارای یک فریم یا قاب بوده و چند تخته دارد که در ایران از نوع فلزی معمولی آن که شبیه به دروازه گل کوچک بوده استفاده می شود. در اتحادیه اروپا و آمریکا نیز از نوعی شبیه به آن استفاده می کنند که دارای شکل A بوده و تخته چوب هایی به رنگ روشن( معمولا نارنجی و سفید) را به روی آن ها می زنند تا به راحتی دیده شوند و همچنین معمولا علائم نوشتاری نظیر مسیر مسدود است یا جاده بسته است نیز به همراه آن استفاده می شود. راهبند ترافیکی ثابت دارای انواع مختلفی است که گاها به همراه چراغ های فلش زن، چراغ های گردان و تابلو های خطر به منظور بستن جاده، عملیات حفاری، کنترل ترافیک و دیگر اهداف مرتبط با ایمنی استفاده می شود.

البته باید توجه داشت که در هنگام تعریف راه بند نباید آن را با گیت های ورود و خروج راه بند دار اشتباه گرفت که به آن ها به طور اختصاری راه بند نیز گفته می شود.

در این تصویر چندین نوع از تجهیزات ترافیکی به همراه انواع راهبند ترافیکی ثابت را مشاهده می کنید

راه بند های ترافیکی معمولی دارای چند نوع هستند؟

هنگام تعریف راه بند می بایست در نظر داشت که این وسیله یکی از تجهیزات ترافیکی بوده که قابل حمل یا ثابت می باشد و معمولا یک تا سه تخته دارای علائم ترافیکی یا علائم جلب کننده توجه بوده تا خودرو ها را از وجود خطر پیش رو مطلع سازد. در کل سه نوع راهبند ترافیکی ثابت معمولی وجود دارد که هر کدام پیام مختلفی را اعلام می کند. این تجهیزات ترافیکی به منظور سهولت در حمل می توانند تاشو باشند. همچنین باید در نظر داشت که این وسایل می بایست در صورت برخورد خودرو با آن ها فرو بریزد و نباید به شکل اشیا پرتابی و به شکلی خطرناک به هوا پرتاب شود.

راهبند ترافیکی ثابت نوع یک تنها یک پنل دارد

راهبند ترافیکی ثابت نوع یک: راه بند نوع یک، یک راه بند تاشو می باشد که تنها دارای یک پنل هشدار دهنده می باشد و عموما دارای 60 سانتی متر پهنا و نوار های سفید و نارنجی مورب با زاویه 45 درجه می باشد. برخی اوقات در قسمت پایه به این راه بند ها یک بخش بدون علائم بصری و ساده اضافه می شود تا صرفا به ثبات بیشتر آن کمک کند. این راهبند ترافیکی ثابت می تواند از چوب یا پلاستیک ساخته شود. به دلیل طراحی تاشوی آن این وسیله را به سرعت و به راحتی می توان بدون فضای اشغال زیاد انبار کرد. معمولا از این نوع راه بند برای عابران پیاده و جاده های با ترافیک سرعت پایین استفاده می شود.

راهبند ترافیکی ثابت نوع دو: این راهبند ترافیکی ثابت نیز همانند راه بند نوع یک تاشو می باشد و در مواجهه با برخورد به راحتی فرو می ریزد. تنها تفاوت آن وجود وجود دو عدد پنل هشدار دهنده با رنگ جلب کننده توجه است. این راهبند ترافیکی ثابت دید بهتری را در شب می دهد بنابراین پیشنهاد می شود با توجه به اینکه این وسیله راحت تر دیده می شود در بزرگراه ها و جاده های دارای ترافیک سریع تر استفاده شود.

راهبند ترافیکی ثابت نوع دو داری دو پنل می باشد

راهبند ترافیکی ثابت نوع سه داری سه پنل می باشد

راهبند ترافیکی ثابت نوع سه: راهبند ترافیکی ثابت نوع سه بزرگتر بوده و دارای سه پنل هشدار دهنده می باشد. این راه بند ها دارای عرض حداقل 120 سانتی متری می باشد و اغلب برای بستن جاده ها استفاده می شوند چرا که سایز و قابلیت دیده شدن آن ها بیشتر است. معمولا این نوع از راه بند ها را در انتهای جاده ها، بستن جاده ها، در کنار تجهیزات سنگین و در هنگام کنترل ترافیکی به همراه سایر تجهیزات کنترل ترافیکی استفاده می شوند. جنس این نوع از راه بند های ترافیکی نیز از چوب، پلاستیک یا فلزات می باشد و می توانند دارای یک چراغ خطر 360 درجه به منظور هشدار دهندگی بیشتر باشند. همچنین معمولا هر دو طرف این راهبند ها دارای نوار های براق و جلب کننده توجه می باشد که ایمنی بالاتری را به ارمغان می آورد.

موارد استفاده از راهبند ترافیکی ثابت

موقعیت هایی که از راهبند ترافیکی ثابت استفاده می شود مواردی است که تردد خودرو و افراد عابر پیاده از جاده یا راه عبوری حتی با رعایت احتیاط نیز خطرناک می باشد. از جمله این موقعیت ها موارد زیر می شود:

  • در جاده هایی که در آن فعالیت های عمرانی انجام می شود و نخاله های ساختمانی به روی جاده ریخته شده است و مسیر عبوری بسته نشده است.
  • مناطقی که در آن عملیات برق رسانی و کابل کشی با ولتاژ بیش از 600 ولت در حال انجام است.
  • مناطقی که در آن عملیات برقی در حال انجام است و بخش های برق دار دستگاه ها در معرض تماس می باشند.
  • محدوده کار جرثقیل ها و دیگر مواردی که در آن یک وسیله سنگین و مهلک در حال تاب خوردن باشد یک راه عبوری پیاده یا ترافیکی در محدوده تاب خوردن این وسیله باشد.
  • هر جایی از جاده ها که وسایل راه سازی و سایر وسایل در شب بدون نظارت رها می شوند.
  • عملیات گود برداری و گودال های روباز حاصل از آن
  • مناطقی که برای عملیات تخریب و انفجار با مهمات ( مانند تخریب ساختمان ها و معادن) در نظر گرفته می شوند و هیچ فردی نباید در این مناطق حضور داشته باشد.
  • در مناطقی از خیابان ها که درب های فاضلاب در آن باز می باشند
  • مناطقی که در آن عملیات عمرانی در نواحی برق های پر فشار انجام می شود.

در کل می توان گفت که راهبند ترافیکی ثابت تنها دارای یک جنس ثابت نبوده و اشکال مختلفی از آن ها که ساخته شده از پلاستیک و فلزات و چوب و … است وجود دارد.

راهبند ترافیکی ثابت پلاستیکی از انواع این تجهیزات ترافیکی می باشد که در این تصویر نوع یک آن قابل مشاهده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + سه =